Jakie są prawne obowiązki pracodawcy w stosunku do pracownika z Ukrainy?

Z roku na rok stopniowo wzrasta liczba zatrudnionych w Polsce Ukraińców. Korzystnie z ich usług wiąże się z szeregiem korzyści, lecz pracodawcy muszą sobie także zdawać sprawę z tego, jakie są ich obowiązki w stosunku do pracowników z Ukrainy.

Legalne zatrudnienie

To pierwszy i zarazem najważniejszy krok. Cudzoziemiec pochodzący z tego kraju nie musi mieć zezwolenia na pracę (mówi o tym Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). Pracodawca jest zobowiązany do złożenia pisemnego oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy i zawrzeć stosowną umowę (musi być zgodna z obowiązującymi przepisami Kodeksu Pracy).

Ubezpieczenie

Jeżeli podjęliśmy decyzję o nawiązaniu współpracy w oparciu o umowę o pracę, niezbędne będzie zgłoszenie Ukraińca do wymaganego ubezpieczenia społecznego (ma na to jeden tydzień od daty jego zatrudnienie). Zgodnie z Ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, takie świadczenia dotyczą wszystkich osób fizycznych, które na terenie Polski są albo zleceniobiorcami albo pracownikami.

Przestrzeganie Kodeksu Pracy

Pracodawca jest także zobowiązany do zapewnienia pracownikowi z Ukrainy stosownych warunków wykonywania powierzonych mu obowiązków (są one zawarte w Kodeksie Pracy). Chodzi tutaj między innymi o wynagrodzenie, czas pracy, urlopy wypoczynkowe i bezpłatne oraz uprawnienia związane z rodzicielstwem.

Zapewnienie bezpieczeństwa

Do obowiązków pracodawcy zalicza się także zagwarantowanie pracownikowi z Ukrainy bezpieczeństwa podczas wykonywania określonych w umowie obowiązków. Musi on sprawować nadzór i kontrolę nad warunkami pracy na terenie prowadzonych robót. Nie może on natomiast dopuszczać zatrudnionych Ukraińców do prac, do których nie posiadają oni stosownych uprawnień. Najlepszym rozwiązaniem jest poddanie pracowników szkoleniu BHP. Niezbędne będzie także zagwarantowanie im stosownej odzieży roboczej oraz urządzeń zwiększających bezpieczeństwo w czasie pracy.