Wykonywanie pracy w Polsce przez cudzoziemca spoza Unii Europejskiej generalnie wymaga uzyskania zezwolenia na pracę. Istnieją jednak wyjątki od tego wymogu. Zezwolenie na pracę nie jest bowiem wymagane w przypadku pracowników z Ukrainy, Rosji oraz Białorusi, pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.
Umowy cywilnoprawne zwykle stosuje się wówczas, gdy pracodawca nie planuje zatrudniać pracownika na bazie umowy o pracę, lecz zależy mu na wykonywaniu stosownych czynności albo realizacji jasno określonych zadań.
Wyróżnia się kilka podstawowych cech świadczenia pracy na podstawie umów cywilnoprawnych, które odróżniają je od pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę. Zalicza się do nich:
- brak konieczności opłacania wszystkich składek ubezpieczenia społecznego o udzielania urlopu pracownikowi z Ukrainy,
- swobodę w zakresie określania miejsca oraz czasu wykonywania powierzonych zadań,
- brak konieczności osobistego wykonywania czynności,
- większą swobodę podejmowania działań przez świadczącego pracę.
Umowa zlecenia polega na zleceniu przez zleceniodawcę wykonywania określonej czynności w określonym terminie i wypłaceniu zleceniobiorcy ustalonego wynagrodzenia. W jej ramach zleceniobiorca zobowiązuje się do dokonania określonych czynności na rzecz zleceniodawcy. W przypadku tego rodzaju umowy istnieje minimalne wynagrodzenie godzinowe, które wynosi 13 złotych. Zasady rozliczania zależą tutaj od tego, czy zleceniobiorca posiada inne dochody z tytułu umowy o pracę czy też jest to jego jedyne źródło dochodu. W drugiej sytuacji, pracodawca zobowiązany będzie do uiszczania wszystkich składek ubezpieczenia społecznego oraz zaliczek na podatek. W pierwszej natomiast, składki z tytułu takiej umowy są dobrowolne, a wynagrodzenie podlega wyłącznie opodatkowaniu podatkiem dochodowym.