Być może nie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, lecz o kwestii obowiązku ubezpieczeń społecznych decyduje zarówno miejsce wykonywania pracy, jak i rodzaj zawartej umowy. O opodatkowaniu decyduje z kolei miejsce zamieszkania osoby fizycznej, miejsce wykonywania pracy oraz źródło pozyskiwania dochodów.
Obowiązkowym ubezpieczeniowym społecznym podlegają osoby fizyczne, które na terytorium naszego kraju: są pracownikami, wykonują pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenie albo wykonują pracę na bazie innej umowy o świadczenie usług.
Pracownika z Ukrainy należy zgłosić do ZUS wówczas, gdy stwierdzi się, że podlega on obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Jeśli będzie on podlegać do wszystkich ubezpieczeń, niezbędne będzie dokonanie zgłoszenia do druku ZUS ZUA. W przypadku podlegania wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego, zgłoszenie powinny być dokonane do druku ZUS ZZA w terminie do 7 dni kalendarzowych od chwili rozpoczęcia obowiązywania umowy.
Zgodnie z regułą, osoba wykonująca pracę na bazie polskiej umowy o pracę podlega ubezpieczeniom społecznym w Polsce. W związku z tym, co do zasady, pracownik z Ukrainy, który podpisuje umowę z polską spółką powinien zostać zarejestrowany w ZUS-ie tak samo jak wszyscy inni pracownicy w danym podmiocie.