Zatrudnienie pracownika z Ukrainy jest obecnie jest dosyć proste, ponieważ nie potrzebuje on wizy, aby przekroczyć granicę krajów należących do Unii Europejskiej. Coraz więcej ofert pracy dla Ukraińców jest także w Polsce.
Ukraińcy chętnie wyjeżdżają do pracy w Europie. W ich kraju obecnie panuje duże bezrobocie, a sytuacja polityczna nadal jest niestabilna. Szukając lepszego życia, godniejszych warunków pracy, a także bardziej stabilnej sytuacji życiowej, wybierają kraje europejskie jako miejsce pracy. Większość Ukraińców wyjeżdża do Polski, która jest najbliższym sąsiadem otwartym na pracowników ze Wschodu. Nasz kraj był jednym z pierwszych krajów, które zezwoliły obywatelom Ukrainy na pracę bez wizy roboczej. Polscy przedsiębiorcy są zainteresowani migrantami zarobkowymi z Ukrainy. Wszystko ma jednak swoje blaski i cienie.
Praca w Polsce dla Ukraińców bez wiz
W związku z tym, że Polska wprowadziła możliwość zatrudniania pracowników z Ukrainy nieposiadających wiz i zezwolenia na pobyt, chętnie zaczęli oni przybywać do naszego kraju. Oczywiście nie odbywa się to bez ograniczeń. Ukrainiec może przebywać i pracować w Polsce przez 90 dni w ciągu 180 dni – w przypadku chęci zatrudnienia ukraińskiego pracownika na ten okres należy wystąpić o oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi – to właśnie ten dokument zalegalizuje pracę cudzoziemca w Polsce.
Trzeba przy tym podkreślić, że ograniczenie do trzech miesięcy, nie dotyczy osób, które znajdą w Polsce stabilne zatrudnienie. Cudzoziemiec bowiem może wnioskować o wydanie Karty pobytu ze względu na zatrudnienie – jest to jednolite zezwolenie na pobyt i pracę umożliwiające przedłużenie legalnego pobytu i pracy Ukraińca bez konieczności powrotu do kraju zamieszkania.
Praca Ukraińców w innych Państwach UE
Ukraińcy posiadający Kartę pobytu mogą być delegowani do pracy w państwach Unii Europejskiej, w przypadku niektórych państw UE nie obowiązuje takie osoby posiadanie wizy pozwalającej na wykonywanie pracy, jednakże zarówno okres wykonywania pracy jaki i obowiązek posiadania wizy bądź pozwolenia na pracę należy sprawdzać w każdym poszczególnym przypadku osobno.
Delegowanie ukraińskich pracowników do Niemiec – z wizą i bez
W przypadku delegacji przez polskiego pracodawcę pracowników będących obywatelami państw trzecich do Niemiec konieczne jest uzyskanie wizy Vander Elst. Wyjątkiem są osoby posiadające kartę rezydenta długoterminowego UE – ci pracownicy są uprawnieni do pracy w Niemczech w ciągu maksymalnie 3 miesięcy w ciągu roku bez potrzeby uzyskania wizy Vander Elst. Nie potrzebują wizy na okres pracy do 90 dni w ciągu roku również pracownicy wykonujący montaże, naprawy, konserwacje, maszyn, montaż i demontaż stoisk dla swojej firmy oraz inne.
Powyższe informacje przedstawiają ogólne informacje na temat możliwości zatrudnienia oraz delegacji cudzoziemców, w przypadku chęci powierzenia załatwienia wszelkich formalności doświadczonym specjalistom w sprawach legalizacji pobytu i zatrudnienia cudzoziemców zapraszamy do kontaktu.